Kıyaslamanın etkisi bir ömür
“Ayşe’yi gördün mü,  ne kadar çalışkan, sınavdan 90 almış. Sen hep 50’nin altında alıyorsun. Ayşe’yi örnek alsana!”, “Sana sunduğumuz imkânlar çocukluğumda bana sağlanmış olsaydı, okulun en başarılı öğrencisi ben olurdum.” Bu cümleler size de tanıdık geliyor mu? Anne-babaların bir anlığına sarf ettiği sözcüklerden bazıları bunlar. Çocuğunuzu motive etmek için söylediğiniz cümleler gibi gelebilir size. Fakat bu cümleler o kadar da masum değil!
Nöroloji Uzmanı Dr.  Mehmet Yavuz çocuğun hayatta başarılı olması için yapılan kıyaslamaları zihnin bilinçaltına gönderdiğini ve bunun etkilerinin bir ömür sürebildiğini belirtiyor. Bu çocukların kendilerini değersiz, beceriksiz, yalnız ve aşağılanmış hissettiklerini kaydeden Yavuz, kıyaslanan çocukları değerlendirdi.

Kendi performansıyla ilgilenin
Çocuğu çevresindeki akranları ile kıyaslamak yerine kendi kendiyle yarışması ve içinde var olan potansiyeli ortaya çıkarması için desteklemek gerekiyor. Başkalarını kendine rakip olarak gören çocuk, çevresine odaklı yaşar. Akranlarından çok daha başarılı olduğu zaman gerçek anlamda başarılı olacağını zanneder. Geçmişteki performansıyla kıyaslanan çocuk ise yetersizlik duygusu yaşamaz. İlerleme kaydettiğini gördükçe de başarısından keyif alır. Yetenek ve becerilerini daha üst seviyeye taşımak için de çaba sarf eder ve başarıya daha çok yaklaşmış olur.

Alaycı cümle kullanmayın
Ebeveyn olarak, duygusal tehditlerde bulunmak “böyle yaparsan seni sevmem” demek yerine çocukla empati kurarak, destek vermek gerekiyor. Elbette çocuğun yaptığı her işten başarılı sonuçlar elde etmesi beklenemez. Başarısız olduğu durumlarda teşvik edilmeli, asla suçlayıcı ve alaycı cümleler kullanılmamalı.

Asıl sorumlu ebeveyn
Çocuklar karakterlerinin oluşmasına yön veren özelliklerin bir kısmını kalıtım yoluyla, bir kısmını ise anne-babayı gözlemleyerek kazanır.  Dolayısıyla anne- babalar çocuklarını eleştirirken bu özelliklerin kaynağının kendileri olduğunu göz ardı etmemeleri gerekiyor. Sürekli kıyaslanan çocuk kıyaslama yapmayı öğrenir. Kendisine anne- babasını tarafından “sen neden diğer çocuklar gibi değilsin” dendiğinde “Peki siz neden başka anne-babalar gibi değilsiniz?” şeklinde cevaplar verebilir. Böyle bir diyalog da aile içi çatışmalara neden olur.

MeydanGazetesi.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×