Kilo vermek için rüzgâra karşı yürüyün
Zira rüzgâra karşı yürümek güçlü ve doğal bir basınca karşı koymak demektir. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, esen rüzgâra karşı yürümenin hatta koşmanın iyi bir davranış olduğunu söylüyor.
Kaya, “Esen rüzgâra karşı yürümek çok zordur ve ilerlemek için fazla enerji harcanması gerekmektedir. Rüzgâra karşı yürümek dirençli egzersiz özelliği taşır ve sizin hem hızınızı hem de dayanıklılığınızı arttırır. Nietzsche'nin söylediği gibi, bizi öldürmeyen şeyler güçlendirir” diyor.

Nasıl yürünmeli?

Çok rüzgârlı bir günde yürümek zorunda kalanlara “Bunu vücudunuzu geliştirmek için kullanın” diyen Defne Kaya, “Gideceğiniz mesafenin yarısını yüzünüz, yarısını da sırtınız rüzgâra dönük yürürseniz, pilates yapmış gibi, vücudunuzun hem ön hem de arka grup kaslarını çalıştırabilirsiniz. 10 dakikada bir yönünüzü değiştirin. Unutmamanız gereken en önemli şey, yürürken omuzlarınızı serbest bırakmayı kendinize anımsatmak” diye konuşuyor.

Bu noktalara dikkat!
  • Trafiğin akış yönünün tersine yürüyün.
  • Kaldırımları kullanın.
  • Rüzgârın etkisiyle savrulup size zarar verebileceği için mücevher kullanmayın. Aynı zamanda rüzgârın etkisiyle kaybolabilir, üzülmeyin.
  • Yeni yollar keşfetmek için lodoslu günler pek uygun değildir. Bildiğiniz güzergâhları kullanın.
  • Uzun bir süre rüzgâra karşı yürüyecekseniz yavaş tempoyla başlayıp bol bol dinlenin. Hızınızı yavaş yavaş yükselterek harcadığınız enerji miktarını arttırabilirsiniz.
  • Rüzgâra karşı yürümek kontrolsüz bir şekilde hava yutmanıza neden olabilir. Bu da sizi krampla karşı karşıya bırakabilir. Yüzünüzü rüzgârın geldiği yönden birkaç derece farklı yöne döndürüp yürüyün.
  • Mümkünse tek başınıza yürümeyin. Özellikle görme ve denge probleminiz varsa lodoslu havalarda tek başınıza çıkmayın. Tek başınıza çıkmanız gerekiyorsa yanınıza nüfus cüzdanınızı almayı unutmayın.

MeydanGazetesi.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×