Dışa dönük olan bu çocuklar, iyi görünmek ve çevresi tarafından kabul görmek isterler. Fikirlerine saygılı olun ve onlara güvendiğinizi ifade edin.

  Genellikle kendi arzularından kopuk olan bu çocuklara, “Sen ne istiyorsun? Ne düşünüyorsun? Ne hissediyorsun?” gibi sorular sorarak kendisiyle ilişki kurmasına yardımcı olun.

  İlgi çekmeye meraklı olan bu çocuklar, genellikle terbiyeli ve nezaketlidirler. Yeteneklerini sergileyebilecekleri etkinliklere katılmalarına destek olun ve başarılarını takdir edin.

  Okula zamanında gitmek ve iyi bir öğrenci olmak isterler. Ancak yolda karşılaşacakları yardıma muhtaç herhangi bir canlı, onları yollarından alıkoyabilir. Bu yüzden onları cezalandırmayın.

  Oldukça sosyal olan bu çocuklar, okuldan sonra hemen dersin başına oturmayıp arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyebilirler. Yalnız başına çalışmaya zorlamak yerine, grup çalışmasına teşvik edin.

  Esnek ve uygulanabilir bir ders çalışma programı yapmasına yardımcı olun. Programına uymadığında onları cezalandırmak yerine uyduklarında ödüllendirin.

  Korkup endişelendiklerinde veya üzüldüklerinde, uyku ve yemek düzenleri bozulabilir. Gergin ve stresli olduklarında onlarla çatışmak yerine, onlara şefkatle sarılarak güvende olduklarını hissettirin.

  İnsanları istedikleri gibi yönlendirme konusunda oldukça mahir olan bu çocuklar, sevdiklerinin hayatına fazla müdahil olabilirler. Onları yumuşak bir şekilde uyarın.

  Arkadaşlarıyla sorun yaşadıklarında, açık yürekli ve adil davranmaları konusunda onları cesaretlendirin. Çocuğunuza, herkesi memnun edemeyeceğini anlatın.

  Bu çocuklar, hisleri dikkate alınmadığında sevilmediklerine inanırlar, ihtiyaç hissettikleri ilgi ve sevgiyi dışarıda arayabilirler. Onlara sevginizi gösterin. 

Unutmayın!

Mutlu olmaları, sevdiklerinin mutluluğuna yaptıkları katkıya bağlıdır.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×