Bazen sokakta dolaşırken, lokantada yemek yerken veya mağazalarda alışverişteyken, durakta beklerken, otobüste seyahat ederken yanınızda birisi bayılsa ne yapardınız? Baygınlık çok hafife alınacak bir durum değildir. Sadece yüzünü yıkamak veya yanağına vurmak, kolonya koklatmak hastaya yardımcı olmak değildir.

Yanınızda bir tanıdığınız veya bir yabancı bayıldığında ona yardımcı olabilmek bazen kişinin hayatını kurtarmak demektir. Yardımı gerçekten bilinçli olarak yaptığınızda işte o zaman yaptığınız yardım anlam kazanır. 

Bilinçli olarak yapmazsanız yardım, yardım olmaktan çıkıp kişiye zarar veren bir davranış da olabilir. Yanınızda bayılan bir kişi olduğunda birisinin çıkıp “Açılın ben doktorum” demesini beklemenize gerek yok, o kişiye yardımcı olmak için basit kuralları bilmeniz yeterli.

İLKYARDIMIN PÜF NOKTALARI

Bayılma beyne yeterince oksijen gitmemesi sonucu yaşanan geçici bilinç kaybıdır. Kişi yere düşünce kafa kısmı, kalbin daha aşağısında kaldığı için beyne yeterince kan gider ve bazen kişi hemen kendine gelebilir. Bu nedenle bayılmış ve yere düşmüş bir kişiyi kaldırmaya çalışmak, bir sandalyeye oturtmaya çalışmak ona zarar verebilir.

BAŞINI ÇEVİRİN

Kişiyi yerden kaldırmadan, düştüğü yerin ona zarar verebilecek bir yer olup olmadığını anlamaya çalışın. Eğer kötü bir pozisyondaysa pozisyonunu düzelterek nefes almasını sağlayın, elbise yakasını, kemerini veya boynunda kravat gibi bir eşyası varsa onu gevşetin, takma dişi varsa onu kontrol edin boğazına kaçmış bir cisim olup olmadığına bakın. Etrafında çok kişi varsa çevresini açmaya ve onun daharahat soluk alıp vermesini sağlamaya çalışın. Bayıldıktan sonra kusma olabileceği için başını yan çevirin, böylece kusma olsa bile kusmuğunun akciğere kaçmasını engellemiş olursunuz. Yüzünü ıslak bezle silin ve soluk alıp almadığını kontrol edin.

KALP MASAJINI BİLİYOR MUSUNUZ? 

Eğer soluk alıp vermiyorsa suni solunum ve kalp masajı yapmanız gerekebilir. Eğer bilmiyorsanız yüksek sesle bilen birisinin olup olmadığını çevredeki kalabalığa sorun. Suni solunum yaparken kişinin ağız kısmı ile kendi ağzınız arasına mutlaka bir bez parçası koyarak uygulayın. Böylece herhangi bir bulaşıcı hastalıktan da kendinizi bir nebze korumuş olursunuz. Suni solunumun zorunlu olarak yapılması gerekir. Çünkü 5 dakika içerisinde solunum yolu açılmaz ise hastada beyin ölümü başlar ve bu da bir daha iyileşemeyeceği anlamına gelir.

KOLONYA KOKLATILMALI MI?

Eğer solunum var fakat çok yavaşsa bir kolonya veya amonyak koklatılarak kişinin derin soluk alıp vermesine yardımcı olunabilir ve kendine gelmesi sağlanabilir. Sakın başının altına yastık gibi bir şey koyup rahatlamasını sağlamaya çalışmayın çünkü düşme esnasında boynu zedelenmiş ise bu durumda boynunu çok hareket ettirmek felç olmasına ve engelli bir hayat yaşamasına neden olabilirsiniz. Bir süre yanağının yere değmesi bu tehlikeler yanında hiç önemli bir durum değildir.

SU VERMEYİN!

Baygın bir kişiye su veya benzeri bir sıvı vermeye çalışmayın, çünkü verdiğiniz suyun akciğere kaçması sonucu boğulmalara veya ağır solunum yolu hastalıklarına neden olabilirsiniz. Bayılan kişi soluk alıp vermede zorluk çekiyorsa boynunu destekleyerek baş ve göğüs kısmını hafif yukarı kaldırabilirsiniz.

Bilinci kapalı ve solunumu normal ise ayak kısmını hafif yukarı kaldırarak beyne daha çok kan gitmesini sağlayabilirsiniz. Vücudunda kanamalı bir durum varsa bunu da bir bez parçası ile bastırarak kanamayı durdurmaya çalışın.

Gördüğünüz gibi, bir kişiye yardımcı olmak aslında bu kadar basittir. Yeter ki bilgimiz ve biraz cesaretimiz olsun. 

Yardım ederken unutmamamız gereken en önemli kuralı ise tıbbın en önemli kuralı olan, primum non nocere'dir (ÖNCE ZARAR VERME).


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×