SORU: HALE R.Hocam, ben yemeklerde tuzu bolca kullanmayı çok severim. Hemen hemen her yemekte hatta tatlıda bile tuz olmasını istiyorum. Bendeki burum bir çeşit hastalık mıdır? Normal insanlar gibi tuz kullanmak için neler yapmalıyım?

CEVAP: Vücudumuzda %0.9 oranında tuz bulunmaktadır. Yaşam için tuzun büyük bir önemi vardır fakat aşırı tuz kullanımı vücudumuza zarar verir. Bu kadar çok tuz istemeniz aslında tuzu seviyor olmanızla alakalı bir durum değildir. Altında yatan başka bir eksiklik araştırılmalıdır. Vücudun tuza yönelmesini sağlayan istek aslında bu eksikliğin giderilmesi içindir. Bu eksiklik vücuttaki elektrolit eksikliği veya mineral kaybı olabilir. Bunların tespiti için  bir dahiliye polikliniğine gitmenizde yarar var. Fakat son yapılan araştırmalarda aşırı tuz isteğinin dehidratasyondan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Dehidratasyon vücudun susuz kalmasıdır. Vücudumuz suyu tuzla tuttuğu için su kaybını önlemek amacıyla bizde aşırı bir tuz isteği oluşturabiliyor. Bu nedenle önce  su yerine geçen bütün içeceklerden bir süreliğine vazgeçmenizi ve onlar yerine su içmeye çalışmanızı öneriyorum. Eğer bu uygulama yaklaşık 1 ay süreyle yeterli gelmezse, sonradan yukarıda önerdiğim araştırmaları yaptırabilirsiniz.

İştahımı kapatacak sihirli bir formül arıyorum

SORU: ASİYE A.
Hocam yeme isteğime bir türlü hakim olamıyorum. Stresliyken ne yediğimi bilmiyorum. Bu iştahımı biraz olsun kapatacak yönteme ihtiyacım var. Yardımcı olur musunuz?

CEVAP: İştahınızı kesmenin en iyi yolu, yediğiniz besinleri sindirebilmektir. Eğer bunu başarırsanız iştahınız kendiliğinden azalır. İlk olarak insülin direnci testini yaptırın; eğer normalse probiyotik kapsül alıp onu kullanın. Böylelikle hem sindiriminiz düzenlenir hem de sindirim sistemini güçlendirip bağışıklığınızı artırmış olursunuz. Bu probiyotikleri sabah kahvaltıdan hemen önce veya birlikte, akşam da yatarken 1 adet alın 3 ay düzenli kullanın. İştahınızın azaldığını ve yediklerinizin daha iyi sindirildiğini 2. haftadan itibaren anlayacaksınız.

Evlendikten sonra niye çok kilo aldım?

SORU:  TÜLAY D.
Hocam merhaba, kilolarımdan dolayı mutsuzum. Eşim ve ben evlendikten sonra çok kilo aldık. Ben 5 kilo aldım, ama eşim 16 kilo aldı. İşi gereği eşim eve 8'den önce gelmiyor.

Yemek, meyve derken yatma saati geliyor. Yediklerimizi eritemeden uyuyoruz. Bunlar da yağ olarak bize geri dönüyor. Bunun dışında kullandığım ilaçlarda ödem yapma özelliği var, yoğun şişliklerim oluyor. Ne yapmamız lazım?

CEVAP: Şişmanlamanızın nedenini aslında çok net olarak yazmış ve anlamışsınız. Gece yemek istemek, sizin ve eşinizin gündüz yeterince yemediğinizi gösteriyor. Eğer sabah ve öğlen yeterince yemek yemezseniz yavaş fakat istikrarlı bir şekilde kilo alırsınız. Eğer kilo vermek istiyorsanız biyolojik saatinizi düzeltmeniz gerekiyor. Bunu başarabilmek için erkenden kahvaltı yapmanız gerekiyor; ayrıca öğlen yemeğini de atlamalısınız. Bu iki öğünde yediklerinizin sizin akşam acıkmanızı engellemesi de gerekir. Bu nedenle sabah ve öğlen yemeklerinde özellikle ekmek ve unlu gıdalardan uzak durmalısınız. Ayrıca akşamları meyve ve salata türü hazmı zor yiyeceklerden de uzak durmalısınız.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×