Cumhurbaşkanı’nın halkoyuyla seçimini düzenleyen anayasa değişikliği ile sadece cumhurbaşkanının nasıl seçileceği belirlenmişti. Cumhurbaşkanının görev ve yetkileri ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmamıştı. Yani Erdoğan’ın dediği gibi ‘cumhurbaşkanı seçilmiş’, ‘başbakan seçilmiş’ sistem yürümüyor, demenin mantıklı bir izahı yok. Erdoğan’ı Meclis seçseydi şimdikinden farklı mı davranacaktı? Tabii ki hayır! Sistem, Erdoğan’ın fiilen hem cumhurbaşkanlığı hem başbakanlık hem parti başkanlığı yapması ama bunu resmen yapamadığı için elinin kolunun bağlı olmasından ve her an kontrolü kaybetme korkusundan tıkanıyor. 

Artık Erdoğan’ın söylediklerinin tam tersini düşündüğünüzde gerçekten ne demek istediğini anlıyorsunuz. “Başkanlık sistemi Tayyip Erdoğan’ın kişisel bir meselesi değil” diyorsa, aynen kişisel meselesidir. “Ülke kan gölüne döndü, çare başkanlık sistemi” diyorsa başkanlık sistemi için ülkede kan dökülecek demektir. 

İşin ironik kısmı şu ki, bizzat Erdoğan’ın varlığı, neden başkanlık sisteminin çare olmadığının ispatı. Gücü elinde toplayan tek bir kişinin ülke adına nasıl bir felaket olduğu... Her şey bir insanın iki dudağı arasında olunca, nasıl hukuksuzluklara imza atıldığı ve kimseye hayat hakkı tanınmadığı... O kişinin yanındaki kraldan çok kralcıların ne kadar pervasızlaştığı... Şimdi bile talimatlı yargının, o zaman ne yapacağı... Bugün bile nefes alamayan muhaliflerin, neler yaşayacağı... Milli irade kavramının nasıl suiistimal edileceği, vekilliğin ve bakanlığın nasıl sembolik birer koltuk haline geleceği... Şimdi bile paspas olan kuvvetler ayrılığı ilkesinin, hele hele Erdoğan’ın başkan olduğu bir ülkede, ne hale geleceği...

Madem ülke için mükemmel bir şey öneriyorsunuz, madem şahsi meseleniz de değil, siz olmuşsunuz olmamışsınız sizin için mesele değil; o zaman büyük bir fedakarlık yapın, sistemi savunun, aday olmayın, huzur içinde halk karar versin. Ülkeye hizmetlerinize bir taç ekleyin, olmaz mı? 

İlla ölmesi mi lazımdı?

36 günlük Suriyeli Ebru bebek, Ankara’nın Dikmen Vadisi’nde naylon çadırda yaşamını kaybetti. Ailenin donarak öldüğünü söylediği bebek için valilik bu iddiayı kabul etmiyor.

Ancak olaydan sonra Dikmen Vadisi boşaltıldı, derme çatma bir şekilde kışı geçiren göçmenler başka yere taşındılar. Önce bir okulun salonuna,  sonra da kamplara gideceklermiş.

Ayrıca yine o bölgede kalan TC vatandaşlarına da tebligat yapılmış. Yani bütün bunların olması için bir bebeğin ölmesi gerekiyordu ne yazık ki. Ankara’nın göbeğinde Suriyeli bir bebeğe sahip çıkamayan lider ülke ve Suriye politikamız. Akla maalesef Ziya Paşa’nın şu sözleri geliyor:

Onlar ki laf ile verirler dünyaya nizamat
Bin türlü teseyyüp bulunur hanelerinde

Bu çocuklar sizin eseriniz!

Manisalı Lawrence dediler. En basitinden hain-casus demek. “Menfaati bitti, şimdi konuşuyor” dediler. Yetmedi, gazetelerine ‘Cübbeli Bülo’ gibi seviyesiz manşetler attırdılar. Bülent Arınç’a kızgın ve kırgınlar listesinde, herhalde cemaat mensupları en başta yer alır. Ama Arınç siyasete başladığında daha annesi ve babası tanışmamış yeniyetmelerin ettiği hakaretler, gerçekten çok rahatsız edici boyutlarda. Eğer Erdoğan’ın izni ya da bir rahatsızlığı olmasa, bu hakaretlerin olmayacağını Arınç da pekâlâ biliyordur. Hatta başka konuşacaklara da mesaj veriliyor “Bu kadar belaltı saldırırız, itibar suikastı yaparız” diye.

Ak Parti’nin, Erdoğan dahil 3 tane sacayağı vardı. Abdullah Gül şimdi partisine küs; ameliyat olmasa, yaşadığını unutmuştuk. Arınç zaman zaman çıkıp “Gidilen yol yol değil” deyip günah çıkartıyor. İkisi de şimdi tukaka. Gül de Arınç da hain. Erdoğan’a ve Ak Parti’ye en ağır ithamları ve hakaretleri eden Süleyman Soylu, Numan Kurtulmuş, Yiğit Bulut gibi birçok isim ise baştacı. Kader. Bir ömür yüz yüze baktığın, komşuluk yaptığın hayırsever hemşerilerinin çocukları terörist diye eli kelepçeli sokaklarda dolaştırılırken, “Benim de bu işlerde imzam var, vebalim var” diye düşünmeyince partinin şımarık, dertsiz, çilesiz çocuklarına üzerinize pislettiyorlar işte. Yazık.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×