“Yemeyeceğim diye uğraşmayın, cerrahlar midenizin yarısını alırsa zaten yiyemezsiniz. Böylece diyetlerde olduğu gibi geçici açlıklarla uğraşmak yerine kalıcı olarak aç kalır ve çok kısa sürede kurtulmak istediğiniz kilolardan kurtulabilirsiniz” diyorlar. Aslında kalıcı olarak kilolardan kurtulmanın yanında kalıcı olarak sindirim sitemini bozduğunuz için artık isteseniz de düzgün beslenemiyorsunuz. 

Ve en başta bağışıklık sisteminiz çöküyor çünkü açlık sizi güçlü kılmıyor, aksine, zayıf düşürüyor, kilo verdiriyor. Zayıf düştüğünüz için bir ay gibi kısa sürede 10-15 kilo veriyorsunuz. Kilo verirken yiyecek bulamadığı için enerji olarak hiç kullanmak istemediği göbek yağlarını kullanmaya çalışıyor. Göbek yağlarını enerji olarak kullanınca sürekli kuyruk yağıyla beslenen bir kişi gibi kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere böbrekler dahil birçok organınıza kendi elinizle zarar veriyorsunuz.

Şüphesiz ki göbek yağlarından kurtul kulağa çok hoş geliyor fakat bir de o yağları enerji olarak kullanmaya çalışan bedene sorun. Bedeninize bu derece kötü davrandığınızda sağlıklı olabileceğinizi umuyor musunuz? 

Obezite cerrahisi, bedenin anatomik yapısını bozarak kilo verdirmeye ve kötü yağları enerji olarak kullanıp yok etmeye çalışıyor. Obezite bedenin kendisini korumak için oluşturduğu bir fazlalıktır. Yıkılmaması için bir binaya destek koymak gibi.

Bedeni düzenli beslerseniz, sindirim sisteminin fizyolojisi düzeltilir ve beden kendisini korumaya gerek duymaz, göbek kendiliğinden kaybolur. Beden aklınızı dinleyin, Yaradanın verdiği bedenin anatomisini bozmayın. Hiçbir organ fazlalık olarak yaratılmamıştır. 

Sütlü kahve zayıflamaya engel mi?

SORU: YASEMİN D.
Bir süredir incelmeye çalışıyorum. Bu akşam bir fincan (200 ml) light süte 1 tatlı kaşığı kahve koydum içtim. Şeker veya tatlandırıcı koymadım. Kahve bağımlısı birisiyim. Tereddütte kaldım. Bu şekilde içsem etkisi olur mu?

CEVAP: Kahvenizi sütle içmenin hiç bir sakıncası yoktur. Fakat siz sütü light süt olarak tercih etmişsiniz. Eğer tadı hoşunuza gidiyorsa başka, fakat kalorisini düşürmek için light süt içiyorsanız hata yapıyorsunuz. Yağı alınmış süt kalorisiz olabilir fakat içmeniz bir anlam ifade etmez. Light ürünler oktanı düşük benzin gibidir. Bedenimizi yorar. Siz hiç arabanıza düşük oktanlı benzin alır mısınız? Hiçbir canlı kendisine faydalı olmayacak bir yiyeceği boşuna yemez. Sadece insanoğlu oyalanmak için yemek yiyen bir canlıdır. Lütfen bir yiyecek yiyorsanız önce “Bu yiyecek bedenime ne katkıda bulunacak?” diye sorun. Eğer hiç katkısı olmayacaksa o yiyecekten uzak durun.

Kelliği önlemenin bir yolu var mı?

SORU: İSMAİL T.
28 yaşındayım. Son zamanlarda saçlarım dökülüyor. Babamın ve abimin saçları kuyruk yapacak kadar uzun ama benim halim kelliğe doğru gidiyor. Bunu engellemek için bir maskeniz var mı? 

CEVAP: Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Abinizin ve babanızın saçlarının çok sağlıklı olması, sizin genetik bir saç dökülmesine yakalanmayacağınızın garantisi değildir.

Mesela siz genetik olarak dayınıza veya anne tarafınıza yatkın olabilirsiniz veya amcalarınızdan birisinin geni, saç dökülmesinin nedeni olabilir. Fakat genetik problemi dışında hormon sistemindeki bazı hastalıklara, vitamin ve mineral eksikliğine bağlı da saç dökülmesi yaşanabilir. Bu nedenle öncelikle sizin bir cildiye doktoruyla görüşmeniz ve gerekli testleri yaptırarak dökülmenin nedenini tespit ettirmeniz gerekir.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×