Bir marketten yapılan alışveriş neticesinde herkese verilen puanlar ve bunlara tekabül eden malları kullanmak caizdir. Çünkü bunlar bir nevi o marketin hediyesi oluyor. Fakat bunu herkese değil de bazı çok alışveriş yapanlara tanıyorlarsa câiziyeti konusunda şüphe vardır. Çünkü bu durum insanı çok harcamaya teşvik eder ki bu da câiz değildir.

Eğer bu puanlar, faizli bankaların kredi kartlarını kullanmaktan dolayı banka tarafından veriliyorsa almak caiz değildir. Çünkü içinde faiz bulunma ihtimali yüksektir. Bu puanlara tekabül eden mallar alınmışsa, kullanılmaması tavsiye edilir. Çok katıldığımız bir düşünce olmasa da -mecbur kalınmışsa- bir muhtaç insana verilmesi düşünülebilir.

Bu zamana kadar bunlar kullanılmış ya da yenilmiş içilmişse, bunların bedelini bir hayır kurumunun vergisi, bir okulun elektrik parası olarak vermeyi düşünebilirsiniz.

Faizsiz bankaların verdiği puanlara gelince, bunları kullanmakta mahzur yoktur. Ancak onda da dikkat edilecek husus, sırf puan kazanmak için çok harcamaya gitmemektir.

Bitkiler kendi aralarında konuşurlar

Bitkiler, kendilerine zarar verecek olan canlılar tarafından saldırıya uğradıklarında salgıladıkları uçucu organik bileşikler ile yan komşuları olan diğer bitkileri uyarırlar. Aslında bu uyarma işlemi, diğer bitkiler tarafından saldırıya uğrayan ağacın yaydığı uçucu organik bileşikleri gizlice “dinlemesi” biçimindedir. Böylece saldırıya uğramadan önce savunma sistemlerini harekete geçirirler. 

Peki, bu dinleme işlemi nasıl gerçekleşir? Saldırıya uğrayan bitkilerin açığa çıkardıkları uçucu organik bileşikler, komşu bitkiler tarafından kopyalanır ve art arda gelen sinyallerin analizi yapılarak savunma sistemi harekete geçirilir. Burada bir başka gerçek daha ortaya çıkmaktadır: Bitkiler birbirleri ile sadece konuşmakla kalmayıp aynı zamanda birbirlerini dinlemektedirler. Nitekim uzmanların yaptıkları deneyler bu sinyallere “sağır” hale getirilen bitkilerin, tehlikeye maruz kalma riskinin daha fazla olduğunu göstermiştir.

Üç şeyi unutmayalım

Sevgili Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) üç kimsenin duasının geri çevrilmeyeceğini söylemiştir. Bunlar:

Oruçlunun iftar vaktinde yaptığı dua

Zulme uğrayan kimsenin duası

Babanın, evladına duası

Hakkın olmayan hurma!

İbrahim bin Edhem Hazretleri anlatıyor: "Bir gün Beyti Mukaddes’in hademeleri beni mescidden çıkarmasınlar diye kendimi oradaki bir hasıra sararak saklandım. Gece yarısı olunca birden mescidin kapısı açıldı ve içeri bir pîr girdi. Mihraba geçerek iki rekât namaz kıldı, arkasını mihraba verdi. Kırk kişi daha geldiler. İçlerinden birisi: ‘Burada bir kişi yatıyor, bizden değildir’ dedi. Pîr gülümseyip ‘Edhem oğludur. Kırk gündür namazın huzurunu bulamaz’ deyince sabredemedim, pîrin huzuruna varıp selam verdim. Allah rızası için bunun sebebinin ne olduğunu sual ettim. ‘Filan gün hurma alırken yerdeki bir hurma senin olmadığı halde benimdir diye aldığın ve yediğin içindir. Bizden yüz fersah uzak düştün’ cevabını alınca hemen hurmacıya gittim, helallik diledim. Dükkân sahibi, başımdan geçenleri işitince bir feryat kopardı. Dükkânını dağıtarak o da dervişlerden oldu.”
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×