Ye ve kus hastalığı pek bilinmeyen fakat çok tehlikeli bir hastalıktır. Genelde şişmanlamaktan korkan fakat iştahlarına bir türlü hâkim olamayan genç kızların yakalandığı masum gibi görünen ve sonuçları çok tehlikeli bir hastalıktır. Bir davranış bozukluğu olarak başlar, sonrasında sağlığı ciddi anlamda tehlikeye sokar. Hatta önemsenmeyip tedavi edilmediği takdirde kişiyi ölüme kadar götürebilir.

Halk arasında yeme ve kusma olarak bilinen tıpta ‘bulimia nevroza’ diye adlandırılan bu davranış bozukluğu, özellikle genç kızlar arasında yaygın olarak  görülür. Bu hastalığa yakalanan kişiler önceleri “Ne yersem yiyeyim tadını alırım fakat sonra kusarak ondan kurtulurum” diye düşünürler. Fakat kusmak sadece yediklerinden kurtulmak ile sınırlı kalmadığı, tüm metabolizmayı ve sindirim faaliyetini etkilediği için, yavaş yavaş ölüme kadar gidebilen bir dizi rahatsızlığa yakalanırlar.

Bulimia hastalığı nasıl başlar?

Bulimia hastalığına yakalanan kişilerde, eşlik eden başka davranış bozuklukları da vardır. Dışarıdan çok güçlü, eğlenceli ve sağlıklı görünseler de aslında bulanımda, kendisiyle çatışan, kendisini çok yalnız hisseden, kilolarına takıntılı olan kişilerdir. Onlar için kilo almak değersizleşmekle eş anlamlıdır. Yeme bozuklukları olduğu için en ufak bir yanlış beslenmede kilo alırlar. Yemek yemeyi zevk ve eğlence olarak, sorunlardan kaçmak olarak gördüklerinden, hem yemekten vazgeçemezler hem de düzensiz beslenmenin getireceği kilo problemlerini istemezler. Bu nedenle en kolay yolu deneme yanılmayla seçip yedikten sonra pişmanlık duyup bu yediklerinden kurtulmaya çalışan kişilerde bulimia hastalığı başlar.

Bu şikayetlere dikkat!

 Kişinin sürekli diyet yapmaya çalışıyor olması

 Yemekten sonra sıklıkla pişmanlık duyduğunu belirtmesi

 Sürekli hazım ile ilgili şikâyetlerinin olması

 Bazen aşırı bir ağız kokusu olması

 Uzun süreli kabızlık şikâyeti olması

 Yemeklerden sonra bir süreliğine ortadan kaybolması

 Arada bir ağızdan kan gelmesi

 Sık boğaz ağrısı şikâyeti

 Sık geğirme şikâyeti

 Diş minelerinde aşırı erime

 Bazen yemek sonrası kendiliğinden kusma şikâyetleri

Tedavisi mümkün mü?

Bulimia hastalığının teşhisi ancak bir doktor ve psikoterapist tarafından detaylı bir muayene sonrası konulabilir. Erken teşhis bulimia tedavisindeki başarının artmasını sağlar. Bu nedenle şüphelendiğiniz bir yakınınız varsa mutlaka takip edin. Sık sık tuvalette kustuğundan şüpheleniyorsanız mutlaka uzman bir doktordan yardım isteyin.

İlk şart hastanın, hastalığını kabul etmesidir. Psikoterapi seansları tedavide yardımcı olabilse de ancak 1/3 hastanın tedavisi başarılı sonuç verebilmektedir.

Tedavide çevresel yardım çok önemlidir. Özellikle arkadaş çevresi kişinin hastalığı kısa sürede atlatmasını sağlayabilir. Yapılacak en önemli yardım hastanın düzenli yemek alışkanlığı edinip bunu sürdürebilmesini sağlamaktır. Aile hekimlerinden bu konuda yardım alınabilir.

Kimler  bu hastalığa yakalanabilir?

Büyük çoğunluğu 18-24 yaş arasındaki genç kızlardır. Bu kişilerin kilo alma korkusu vardır ve çevrelerinde bulunan çok ince yapılı arkadaşlarına özenti ile başlar. Genelde sohbetlerinde kilo ve beden ölçüleri ön plandadır. Çok sık diyet yapıp bu diyeti bozan kişilerde kolaylıkla bu hastalık başlayabilir. Arada kaçırdıkları yiyeceklerin diyetlerine zarar vermesini engellemek için zorla kusma yolunu tercih ederler. Mankenlik ve dans gösteri sanatları gibi iş alanlarında çalışan kızlarda daha sık görülür.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
TANSEL GÜRAL 6 ay önce

GAZETENİN BU KÖŞESİNDE DAHA ÖNCE PEK DUYMADIĞIMIZ,ELE ALINMAYAN İNANILMAZ BİLGİLER VERİLMEKTEDİR.BENDE ARKADAŞIM SAYESİNDE TAKİP ETMEYE BAŞLADIM VE DOKTOR SAYESİNDE HAYATIMA YENİ BİR YÖN VERDİM.TEŞEKKÜRLER MEYDAN GAZETESİ TEŞEKKÜRLER DOKTOR FEVZİ ÖZGÖNÜL