Karpuz kolları hepimiz 80’lerin karmaşık ve gösterişli moda anlayışından hatırlarız. O yılların hafızalardan silinmeyen görseli de Prenses Diana’nın geniş karpuz kollu gelinliği olsa gerek. Halbuki karpuz kollar kadın ve erkek kıyafetlerinde 16. yüzyıldan beri kullanılan önemli figürlerden biri. Gösterişi ve sınıfsal üstünlüğü ifade etmek amacıyla tüm Avrupa’da erkekler yüzyıllarca palto ve doublet ceketlerinde karpuz kol kullandı.

AŞK VE GURUR

Kadınlar için 19. yüzyıl elbiselerinin en önemli özelliği karpuz kollardı. O dönem elbiselerinin bazen omuzu bazen kol etekleri, bazen de kolun tamamı karpuz biçimindeydi. Jane Austen’ın kitabından uyarlanan Aşk ve Gurur filminin balo sahneleri geniş karpuz kollu elbiseleriyle dans eden kadınlarla doludur. 1930’lara gelindiğinde modern kadının gömlek ve elbiselerinde romantik bir öğe olarak karpuz kollar görülmeye devam etti. Daha sonraları sadeleşen giyim trendleri arasında karpuz kolların romantizmi ve zarafeti çağrıştıran yansımalarına pek rastlayamadık.80’lerin yeniden yorumlandığı 2016’da karpuz kollar yine moda. Bu sefer karpuz kollar kimi elbiselerde romantizm ve zarafetiyle kimi kıyafetlerde ihtişam ve güç çağrışımlarıyla karşımızda. Kışlık manto, ceket ve kazaklarda alışılmışın dışında yorumlarıyla vintage bir görünüm sunuyor. Vatkalarla genişleyen omuzlar karpuz kollarla daha da heybet kazanıyor.

Karpuz kollar, bahar aylarında elbise, bluz ve gömlekler biraz daha yumuşak ve zarif bir edaya kavuşacak. Dantelli kullanımlarda romantik hava daha bir belirgin. Ama genel olarak trend vakur ve güçlü bir duruşun altını çiziyor. Gömlek ve bluzların ne kadar elegan olursa olsun yüksek bel pantolon ve eteklerle kombinlendiğinde daha maskülen bir havaya büründüğünü görüyoruz. Aslında maskülen çizgilerin daha kadınsı ve zarif parçalarla bir araya getirilmesi bu yılın en belirgin özelliklerinden diyebiliriz.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×