Grip, tıpta influenza adıyla bilinen virüslerin hava yolu ile vücudumuza girmesi sonucu özellikle sonbahar ve kış aylarında salgın yapan bir virüs enfeksiyon hastalığıdır. Grip, nezle gibi hapşırma, öksürme, vücut sıvısı bulaşmış eller veya eşyalar ile temasla kolayca bulaşabilir. Grip olduğunuzda da mutlak yatak istirahati gereklidir. Virüs antibiyotikler ile tedavi edilemediği için tedavi olarak dinlenmek, ateş ve ağrılar için ilaç kullanmak, istirahat etmek ve güçlü beslenmekten başka bir tedavisi yoktur. Grip hastalığından korunmak için ise en önemli yardımcınız grip aşısıdır.

6 ay etkili
Grip aşısı grip virüsüne karşı olan bağışıklığımızı güçlendirerek koruma sağlar. Aşı sayesinde vücudumuz grip virüsüne karşı antikor oluşturur. Grip aşısı olduktan 2 hafta sonra vücudumuz yeterli antikora sahip olur. Böylece aşı olduktan 2 hafta sonra gribe karşı savunmamız başlar. Bu nedenle grip aşısı korunmak için yaptırılır. Fakat grip olduktan sonra tedavi için yaptırılmaz. Grip aşısı yaklaşık 6 ay etkilidir ve dolayısıyla her yıl tekrarlanması gerekir.
Grip aşısı her sene farklılaşır. Çünkü her yıl dünyada etkili olan farklı farklı grip mikropları vardır. Bazen dünyada etkili olan salgınlarda etkili olan grip mikropları grip aşısının içerisinde olmadığı için bu tür salgınlarda yapılan aşı etkili olmaz ve siz aşılı olduğunuz halde yine de grip hastalığına yakalanabilirsiniz.

Bu hastalıklara dikkat!
Grip aşısının yan etkileri yok denecek kadar azdır. Aşı olduktan sonra bir süre kolunuzda hassasiyet, kızarıklık ve ağrı olabilir. Grip aşısı olduktan sonra kendinizi biraz halsiz ve hasta hissedebilirsiniz. Grip aşısı olduğunuz için gribe yakalanmazsınız. Fakat her ne olursa olsun koruma yapmasa da benzer virüslere karşı antikor oluştuğu için hastalandığınızda, hastalığı hiç aşısı olmayan kişilerden daha hafif geçirirsiniz.
Bu nedenle; eğer 60 yaşının üstündeyseniz, uzun süreli kalp damar hastalığınız varsa, sık geçirdiğiniz üst solunum yolu iltihaplı hastalığınız oluyorsa, kronik akciğer hastalığınız varsa, şeker hastasıysanız, böbrek hastalığınız varsa, başka bir hastalık nedeni ile bağışıklık sisteminizi zayıflatan (kortizon türü veya başka) ilaçlar kullanıyorsanız, grip aşısı olmanız yararınıza olabilir. Eğer gençseniz ve yukarıda sayılan hastalıkları geçirmiyorsanız, sağlıklı hissediyorsanız, illa grip aşısı olmanıza da gerek yoktur.

Ne zaman yaptırmalı?
    Uzmanlar her yıl bir sonraki yıl hangi grip virüslerinin ortaya çıkacağını tahmin ederek bu tahminler ışığında grip aşısının bileşimini belirler. Bu nedenle grip aşısı sadece en sık ortaya çıkan grip virüslerine karşı hastayı korur. Grip aşısını olmak için en uygun zaman ekim ve kasım aylarıdır. Fakat eğer gribe yakalanmadıysanız ve çevrenizde grip salgını varsa yani risk altındaysanız şu anda bile grip aşısı olabilirsiniz; geç kalmış sayılmazsınız.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
AYLA GÜLER 7 ay önce

hocam yazdığınız yararlı bılgıler ıcın cok tesekkurler.sizleri daha cok ekranlarda görmek isteriz