SORU: NADİR T.
Hocam ben kendimi bildim bileli temizlik hastasıyım. En ufak bir kir gördüğümde kendimden geçiyorum ve hemen o kiri yok etmeye çalışıyorum. Çoğu zaman bunun zararını da görüyorum ama elimde değil. Bu hastalıktan kurtulmak mümkün müdür?

CEVAP: Çok haklısınız, temizlik takıntısı bir hastalık belirtisidir. Buna kısaca temizlik hastalığı diyebiliriz. Sık el yıkamak, çamaşır veya bulaşık makinesine bile güvenmemek. Herkes tarafından tutulması olası olan kapı kolları, merdiven tutamakları gibi eşyalara dokunamamak, evinin dışında tuvalete girememek gibi birçok davranışı içeren bir hastalıktır. Her 100 kişiden birisinde  hafif veya ileri boyutta görülebilir. Diğer takıntılı hastalıklar gibi istem dışı davranışlar yaptırır. Bu davranışın saçma veya mantık dışı olduğunu bildiği halde kişi uygulamaktan vazgeçemez.

Tedavi için mutlaka psikiyatri kliniğinden yardım almanızı öneririm. Tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Ağız kokumu nasıl önleyebilirim?

SORU: GÖKSU D.
Hocam 24 yaşındayım. Ben çok farkında olmasam da ağzımın çok kötü koktuğunu söylüyorlar. Karanfil veya tatlandırıcılar kullanmama rağmen kokuyu yok edemedim. Diş sağlığına da önem veren biriyim. Sizce kokuyu gidermek için ne yapmalıyım?


CEVAP: Ağız kokusunun nedeni, bilinenin  aksine hep diş problemlerinden kaynaklanmaz. Diş çürükleri ağız kokusu yapsa da aslında ağız kokusunun bir başka nedeni dil üzerinde biriken bakterilerdir. Bu nedenle diş fırçalama esnasında bazı fırçalarda bulunan özelliği kullanarak fırçanın arka kısmı ile dilimizin üzerinin de fırçalamamızda yarar vardır. Ağız kokusu, yapan bir başka neden açlıktır. Uzun süren açlık ve susuzluk da ağız kokusuna neden olabilir. 

Diyabet gibi metabolik hastalıklar da ağız kokusuna neden olur. Bir de yediğimiz soğan sarmısak gibi yiyecekler ağız kokusuna neden olabilir. Sizin dikkat ettiğiniz diş bakımı bu saydıklarımın arasında sadece bir neden. Yukarıda yazdıklarıma dikkat ederek kendinizi bir daha değerlendirmenizi öneririm.

Hangi ekmeği ne kadar yemeli?

SORU: SEVGİ K.
Hocam ekmekler hakkında ne düşünüyorsunuz? Günde hangi türden kaç dilim ekmek yemek faydalı olur?

CEVAP: Ekmek besleyici bir gıdadır. Bu nedenle beden gücü ile çalışan kişilerde faydası çok olur. Hareketsiz ve sindirim sistemi hassas olan kişilerde çok kolay tembelliğe yol açar ve diğer gıdaların emilimini engeller.

Eğer ekmeksiz doymuyorsanız, çok tatlı ihtiyacınız varsa ve sık acıkıyorsanız sabah bir dilim dışında ekmek yemeyin. Ta ki bu istekleriniz kaybolana kadar. Bu saydıklarımı hissetmiyorsanız makul miktarlarda öğün içerisinde ekmek yemenizde bir sorun olmaz. Ekmek olarak da ekşi maya, köy ekmeği ya da tam tahıllı ekmeği seçin. Kepekli ekmeklerden uzak durun.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×