Çocuklara aile işleriyle ilgili sorumluluklar vermek, onların aidiyet, güven, paylaşma ve değerli olma gibi duygularının gelişimine olumlu katkı yapacaktır.  Eğer bu duygular aile içerisinde tatmin edilmezse, çocuk bu ihtiyacını olumsuz davranışlarla ya da dış dünyada karşılamaya çalışacaktır.

Ebeveynler bazen bir işin en kolay ve en doğru şekilde nasıl yapıldığını bildikleri için, o işin sorumluluğunu çocuklara bırakamazlar. Aslında böyle yaparak çocuklarının beceri gelişimine de engel olduklarının farkında değillerdir.

Anne-babaya tavsiyeler

 Ev işleriyle ilgili yapılacaklar listesinin çıkarılmasında çocuklarınızla işbirliği yapın.

 Herkese yaşına ve cinsiyetine uygun sorumluluklar verin.

 Çocuklar bir işin nasıl yapılacağını öğrenene kadar ona verdiğiniz işleri birlikte yapın ve nasıl yapıldığını öğretmek için onlara zaman ayırın.

 Çocuklarınız üzerine aldıkları işleri yaparken, sizden yardım istemedikçe onlara müdahale etmeyin ki, kendilerine duydukları güven azalmasın.

 Yaptıkları işlerle ilgili çıkan sorunlara o anda müdahale etmek yerine, bu konuyu aile toplantısında değerlendirin.

 Çocukların kullanabilecekleri, kendilerine uygun aletler temin edin ve onlardan yaşların üstünde beklentilere girmeyin.

 Çocuklara yapılacak işler listesi vermek yerine, hep birlikte çalışabileceğiniz bir zaman dilimi belirleyin ki, sizi örnek alabilsinler ve sıkılmasınlar.

 Yapılan işin niteliğine değil, çocuğunuzun ailesine yaptığı katkıya ve onun çabasına yoğunlaşın.

 Çocuklarınız bazı işleri yarım bırakıyorlar ve devam etmek istemiyorlarsa, bitirmeleri için ısrarcı olmak yerine, o ana kadar yaptıklarından dolayı onlara teşekkür edin.

 Çocukların ev ödevleri veya sosyal aktiviteleri var diye, onlara ait işleri siz yapmayın ki, sizi kullanmayı öğrenmesinler.

Unutmayın!

Çocuklar yardım etmeyi de yardım istemeyi de aile içinde öğrenir.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×