Her aile özeldir ve boşanma gerekçeleri de kendine özgüdür. Çocuklar, anne ve babasının ayrılık kararı karşısında yaşadıkları kaygı ve üzüntünün etkisiyle farklı tepkiler gösterebilirler. Ebeveynlerin birbiriyle iyi iletişim içinde olmaları, çocuklarına karşı sevgi ve sıcaklık göstermeleri, onların boşanma sonrası duruma uyum göstermelerini kolaylaştıracaktır.

Anne-babaya tavsiyeler

 Yaşadığınız bu zorlu süreçte kendi derdinize düşüp çocuklarınızın ihtiyaçlarını göz ardı etmemelisiniz.

 Çocuğunuz için eşinizle uzlaşmaya açık ve bazı isteklerinizden feragat etmeye hazır olmalısınız.

 Diğer ebeveynle yüz yüze konuşmakta zorlanıyorsanız, çocukların önünde tartışmak yerine mesaj ya da e-posta yoluyla iletişim kurabilirsiniz.

 Çocuğunuzun yetişmesinde sizin kadar diğer ebeveynin de sorumluluğu olduğunu unutmamalısınız.

 Velayeti sizde olsa bile diğer ebeveynin çocuk üzerindeki haklarına saygılı olmalısınız.

 Karı – koca olmasanız bile çocuklarınızdan dolayı görüşmek zorunda olan iki akraba olduğunuzun bilincinde olarak hareket etmelisiniz.

 Çocuğun diğer ebeveynle ilişkisinden dolayı kendini suçlu hissetmesine sebep olacak söz ve davranışlardan uzak durmalısınız.

 Ebeveynlerden birini kaybeden çocuk, diğerini de kaybetme kaygısı yaşayacaktır. Çocuğunuza ayrı yaşamanın onu terk etmek anlamına gelmediğini anlatmalısınız.

 Boşanma sonrasında ebeveynler, yaşadıkları suçluluk psikolojisiyle “Sen nasıl istersen öyle…” diyerek çocuklarını ve kendilerini rahatlatmaya çalışırlar. Ancak bunun onları daha gergin ve tedirgin edeceğini bilerek hareket etmelisiniz.

Unutmayın!

Boşanmış olsanız bile anne baba arasındaki tutarsızlık çocukların güven duygusunu zedeleyecektir.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
salih 6 ay önce

güzel yazı
elinize sağlık