Alışveriş merkezlerinde ya da marketlerde sağa sola koşuşturan, bağırıp çağıran, ağlama krizine giren çocuklar gördüğümüz gibi, onları itip kakan, sürükleyen, tartaklayan ebeveynlerle de karşılaşıyoruz. Bazı anne-babalar rüşvet vererek, bazıları ise onların her istediğini yaparak çocuklarını kontrol altında tutmaya çalışıyor. Bu çatışmanın en önemli sebebi, uzun süren alışverişlerin çocuklar için eğlenceli bir faaliyet olmamasıdır.
 
Peki ne yapmalı?
Alışveriş listesi hazırlarken çocuklarınızdan yardım isteyin. Böyle yaparsanız alacaklarınızı bulmanızda size yardımcı olacaklardır.

Kendi ihtiyaçlarınız için alışverişe çıktığınızda çocuğunuzu yanınızda götürmeyin. Ona bakması için bir arkadaşınızla ya da komşunuzla anlaşabilirsiniz.

Çocuğunuzun ihtiyaçları için çıktığınızda araya başka işler sıkıştırmayın ki,  çocuklarınız özel olduklarını hissetsinler.
 
Evden çıkmadan önce çocuklarınızdan beklentilerinizi açıkça ifade edin. Alışverişi daha eğlenceli kılmak için ne yapabileceğinizi onlara sorun.

Çocuklara, iyi davranmaları karşılığında rüşvet vermeyin. Ancak ona bir şeyler alacağınıza dair söz vermişseniz sözünüzde durun.

Alışveriş sırasında çocuğunuza arabayı itmek, eşyaları taşımak gibi sorumluluklar verin.
 
Çocuğunuz uygunsuz davrandığında ona sesinizi yükseltmek yerine, yumuşak ama kararlı bir tutum sergileyin.

Alışveriş süresini kısa tutun. Çocuğunuz öfke nöbetine tutuldu ya da kontrolden çıktıysa sakinleşene kadar ona sarılın, gerekirse ihtiyaçlarınızı erteleyin.

İnsanların içinde çocukları terbiye etmeye, disipline sokmaya çalışmak onur kırıcı ve saygısızca bir davranıştır. Ona kızdığınızı ve bunun sebebini daha sonra kendisiyle konuşacağınızı söyleyebilirsiniz.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×