Ebeveynler olarak çocuklarımızın farklı özelliklere sahip olduğunu biliyor ama onlara nasıl davranacağımızı bilemiyoruz. Kendi ailelerimizin ve çevremizin etkisiyle kafamızda oluşturduğumuz kalıplara göre çocuklarımızı şekillendirmeye çalışıyoruz.

Adeta çocuklarımızın, beden ölçülerini bilmeden, hayali ölçülere göre diktiğimiz elbisenin içine girmelerini ve bu elbiseye göre şekil almalarını bekliyoruz. Hâlbuki her usta terzi gibi önce çocuklarımızın ölçülerini öğrenip ona uygun elbiseler dikmemiz gerekmez mi?

Bilim adamları insan beynini; Zihinsel aktivitelerimizi yönettiğimiz ön beyin, Duygusal aktivitelerimizi yönettiğimiz orta beyin,Fiziksel aktivitelerimizi yönettiğimiz arka beyin, olmak üzere üçe ayırıyorlar. Ve her insanda doğuştan bunlardan birinin baskın (güçlü), birinin normal, birininse çekinik (zayıf) olarak geldiğini, sonradan bu potansiyellerin anne baba ve çevresi tarafından şekillendirildiğini belirtiyorlar.

Ebeveynler olarak çocuklarımızla ilgili en fazla bilgiye yine bizler sahibiz ve onlara en büyük katkıyı bizler yapabiliriz. Öncelikle çocuklarımızın ilgi alanlarını ve daha başarılı oldukları alanların bir listesini yapalım. Mesela çocuğumuz;

Plan program yapma, problem çözme, ezber yapma vb. alanlarda mı?
   
Musiki, resim, insan ilişkileri vb. alanlarda mı?
   
Yoksa el becerisi isteyen işlerde ve sportif aktivitelerde mi daha başarılı ve ilgili? 

Sonraki yazılarımda, bu ve benzeri soruların cevaplarını bulmanıza ve çocuklarınızın farklılıklarını daha iyi anlamanıza yardımcı olmaya; çocuklarınızla yaşadığınız muhtemel problemlerinize etkili çözüm önerileri sunmaya; farklı kişilik yapılarını ve özelliklerini detaylı bir şekilde ele almaya çalışacağım.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×