Bugün günlerden cuma ve bugün karne günü. Çocuklarımızın bir dönemlik akademik çabalarının sonucunu görme günü. Bugün heyecanla endişenin, ümitle korkunun, sevinçle hüznün birbirine karıştığı bir gün.

Bugün, kendinize ve çocuğunuza bir iyilik yapın! “Benim bu hayattaki amacım nedir ve çocuğum için ne istiyorum?” diye sorun kendinize. Ben sordum. Hem kendime hem seminerlerimde binlerce anne babaya.

Ben de herkes gibi mutlu olmak istiyorum. Çocuğumun sağlıklı, ahlaklı, başarılı, çevresine duyarlı bir insan ve ailesine, vatanına, milletine, insanlığa faydalı bir evlat olsun istiyorum. O halde bugün çocuğunuzun karnesinden önce gözlerine bakın sevgiyle.
 
Sağlıklı olduğu için

“Ne güzel! Tutan ellerin, yürüyen ayakların, gören gözlerin, işiten kulakların, konuşan dilin, dudakların var” deyin ve sarılın ona. Sonra çevirin gözlerinizi semaya ve size böyle sağlıklı bir evlat verdiği için şükredin Yaradan’a.
 
Kattığı huzur için

Tekrar bakın çocuğunuzun gözlerine neşeyle. Size anne/baba dediği için, yuvanıza kattığı huzur için, dürüst ve ahlaklı olduğu için, size gösterdiği anlayış için tekrar sarılın ve teşekkür edin ona.
 
Yaşattığı gurur için

Bugüne kadar sportif, sanatsal ya da akademik alanda gösterdiği başarılarla size yaşattığı gurur için minnettar olun. Sizinle bu hayatı paylaştığı için, her zaman elinizden tuttuğu için, gözlerinize sevgiyle ve güvenle baktığı için, kısaca, hayatınıza kattığı her şey için şükranla sarılın çocuğunuza.

Sonra çocuğunuzun karnesine birlikte bakın. Her güzel not için tebrik edin. Eğer zayıf veya düşük notları varsa “Neden? Niçin?” diye sormayın. “Bu konuda senin için ne yapabilirim? Sana nasıl yardımcı olmamı istersin?” diye sorun.

Çocuğumuzun sadece başarılı olduğunda değil başarısız olduğunda da yanında olmalı, sevincine ortak olduğumuz gibi üzüntüsünü de paylaşmalıyız.

Unutmayın!

Hayatta en büyük mutluluk sevildiğini bilmektir.” V. Hugo


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×