Bazı ebeveynler, seçimlerine ve kararlarına saygı duymadıkları çocuklarının, saygın bireyler olmasını bekliyorlar. Sürekli eksik ve kusurlarını gördükleri çocuklarında, oluşturdukları yetersizlik duygusu ile nasıl bir özgüven ve özsaygı sorununa sebep olduklarının farkında bile olmayabiliyorlar.
       Çocuklarının kılık kıyafeti ile ilgili onların ne hissettiklerinden ziyade, başkalarının ne düşündüğüne yoğunlaşan ebeveynler, dış merkezli çocuklar yetiştirirler.

Anne-babaya tavsiyeler
  • Çocukların kendi giysilerini seçmelerine izin verin ve tercihlerine saygı duyun. Kendinize “Çocuğumun şık ve güzel görünmesi mi, yoksa rahat olması ve kendine saygı duyması mı daha önemli?” diye sorun.
 
  • Okul öncesindeki çocuklara en az iki alternatif, ilkokul döneminde ise en az üç alternatif sunun. Böylece hem sizin istediğiniz gibi giyinmiş hem de kendi seçimini yapmış olurlar.
 
  • Ortaokul ve sonrası dönemde çocuğunuza seçenek sunmak yerine, onun seçimleriyle ilgili yapıcı eleştirilerde bulunabilirsiniz. Seçimlerinin sonuçlarına katlanmasına izin verin.
 
  • Kıyafet alışverişi için çocuğunuza bir bütçe ayırın ve ne alacağına müdahale etmeyin. Bırakın neye ihtiyacı olduğunu düşünsün ve bütçesine göre önceliklerini belirlesin.
 
  • Özellikle ergenlik dönemindeki çocuğunuz, kıyafetiyle ilgili sizin fikrinizi sormadıkça, yorum yapmaktan kaçının.
 
  • Bazı özel günlerde ve mekânlarda belli bir tarzda giyinilmesi gerektiğini ve nedenini çocuğunuza açıklayın. Saygı görmek istiyorsa toplumun değerlerine saygılı olması gerektiğini anlatın.
 
  • Çocuğunuzun kıyafetlerini siz pek beğenmeseniz de, arkadaşlarıyla aynı ortamdayken gözlemlediğinizde onlarla uyum içersinde olduğunu görürsünüz. Özellikle ortaokul dönemi çevreye uyum dönemidir.

Unutmayın!
Alternatifler sunmanız çocuğunuzun muhakeme gücünü ve benlik saygısını artırır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×