Babalarıyla olan ilişkisi sevgi temeline oturmayan erkek çocuklar, kendilerini reddedilmiş ve mutsuz hissetmekte, cinsel kimlik gelişimi ve okul başarısı gibi konularda büyük sıkıntılar yaşamaktadır.

Kız çocukları, babalarını gözleyerek ve onunla etkileşimde bulunarak erkeklere karşı nasıl tepkide bulunacaklarını belirlemektedir. Baba yoksunluğunun kızlar üzerindeki olumsuz etkisi erinlik döneminde açık bir biçimde ortaya çıkmaktadır.

Babasından ilgi ve sevgi gören çocukların arkadaşlarıyla ilişkilerinin daha iyi ve çevresiyle daha uyumlu oldukları tespit edilmiştir. Babası baskıcı olan ve az ilgilenen çocuklarda utangaçlık, çekingenlik gibi kişilik özelliklerine daha sık rastlanmaktadır.

Babaları tarafından sevildiğini, kabullenildiğini ve korunduğunu hisseden çocuklar, kendileri hakkında daha pozitif düşüncelere sahip olmaktadır. Baba ilgisinden ve sevgisinden mahrum kalan çocuklar, kendilerini dışlanmı, yalnız hissetmekte ve kendileri hakkında negatif düşüncelere sahip olabilmektedirler.

Kendisini koruyan, güçlü ve bilgili bir babaya sahip olduğunu bilen çocuklar, sosyal hayatta daha rahat hareket etmektedir. Babası olmayan çocukların ise daha güvensiz ve mahzun oldukları görülmektedir.

Babaların hırçın davranması ve tehditlerde bulunması, çocukların kendilerini yetersiz ve değersiz hissetmelerine neden olmaktadır. Bu tür tavırlar çocuğun benlik saygısını ve özgüven gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Çocuklar, başlarında onları disipline alıştıran ve doğru yolu gösteren koruyucu bir otoriteye ihtiyaç isterler. Babanın çocuklar üzerindeki aşırı baskısı, onları kavgacı ve saldırgan yaptığı gibi, babaya ve çevreye karşı düşmanlık duyguları beslemelerine de neden olabilmektedir. 

Unutmayın!

Kişiliğin sosyal yönünü temsil eden karakterin şekillenmesinde en etkili kişi babadır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×