Merhaba Sevil Hanım, 4,5 yaşında bir kızım var. Geçen yıl kreşe gidiyordu. Şimdi ise bir kolejin anaokuluna başladı. Okulunu çok seviyor. Tatillerde bile okula gitmediği için üzülüyor. Ancak sınıftaki arkadaşlarına göre çok içine kapanık. Bu durum öğretmeninin de dikkatini çekmiş. Öğretmeni kızımızın sınıftaki halinin videosunu göndermiş, arkadaşları bağırıp çağırırken, kızım arkadaşlarına bakarak onların yaptıklarını gözlüyor, sonra onlara uyuyor. Okula yeni başladığı için böyle davranıyor desek, çevremizdeki insanlardan da çekiniyor. Ama özellikle okuldaki hali, bizi oldukça düşündürüyor. Okuldaki öğretmeni, bir uzmana başvurulmasının iyi olacağını söylüyor. Sizce ne yapmalıyız? Bu konu endişe edici bir durum mudur? Muhammet K. -İzmir

Okula yeni başlayan çocuklar çekingen olabilir! 

Merhaba Muhammet Bey, kızınızın durumunun detaylarını bilmiyorum. Geçen sene kreşe giderken de böyle çekingen miydi, değerlendirmek gerekir. Eğer şimdiki okulunda böyle davranıyorsa okula yeni başladığından dolayı da olabilir. Kızınıza biraz zaman verirseniz arkadaşlarıyla iletişimi gelişecek ve kendini okulda da evdeki gibi güvende hissedecektir. 

Mükemmeliyetçi çocuklar gözlemci olur! 

Eğer kızınız kreşte de böyle ise biraz çekingen bir yapısı olduğunu söylemek mümkün. Ama bu demek değil ki kızınız hep çekingen olacak. Bazı çocuklar mükemmeliyetçidir ve risk almak istemezler. Hep ön planda olmak ve hatalarının görülmesini istemedikleri için oyunları izlerler. Yani oyunda kaybetmeyi göze alamazlar. Bu nedenle kızınız oyunları uzaktan izliyor olabilir. Çocuk oyunda hata yapacak bir şey olmadığında yavaş yavaş katılır. Öğretmenin gözünden düşmek istemez. Bu nedenle duygularını ve isteklerini bastırır. 

Çocuklara sevginizi koşullu sunmayın! 

Bu durum endişe verici mi diye sordunuz. Aslında çocukların çok mükemmeliyetçi olması endişe vericidir. Çocuklar koşulsuz sevgiyi hissetmediği için sevgiyi bir koşula bağlamıştır. Eğer mükemmel olursam daha fazla sevilirim. Eğer hata yaparsam daha az sevilirim gibi algıya sahiptirler. Bu nedenle anne-baba olarak sevginizi bir koşula bağlıyor musunuz ya da çocuk tarafından öyle algılanıyor mu, bunları değerlendirin. Bazen farkında olmadan çocuklara “şunu yaparsan sana aferin derim”, “bunu yapmazsan kardeşini daha çok severim” gibi sözler söyleyerek farkında olmadan sevgiyi bir koşula bağlarız. Böyle yaklaşımları acilen terk etmek gerekir.

Çocuğunuzun gelişimi, eğitimi ve psikolojisi ile ilgili sorularınızı bekliyorum.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×