Sevgili Hocam, kafamı karıştıran bir durum var. 15 aylık bir oğlum var. Geçenlerde bir yakınımın yanına gittik. Bizim yanımızda çocuğumu normal yanağından öpen yakınım,  fırsat buldukça çocuğumu kimsenin göremeyeceği yerlerde ağzından öpüyor. Ben bunu birkaç kez gördüm. Benim gördüğümü anlayınca çocuktan uzaklaşıyor ve telefonuyla oynuyor. Çocuğumu o kişinin kucağına dahi vermek istemiyorum. Bu durumu annemle paylaştım. Annem benim paranoyak olduğumu söylüyor. Oğluma çok düşkün bir anneyim. Bu şekilde düşünmemi buna bağlıyor. Eşimle kavga çıkartır diye şimdilik paylaşmadım, lütfen bana yardım edin.
Seren E. - Edirne

Çocuğunuzu gözünüzün önünde taciz ediyor!
Merhaba Seren Hanım, çok ciddi bir durumdan bahsediyorsunuz. Çocuğunuzu o kişinin kimsenin göremeyeceği yere götürüp dudağından öptüğünü birkaç defa görmüşsünüz. Tabii bu sadece gördüğünüz anı. Belki siz görene kadar çocuğa elle de tacizde bulunuyor olabilir. En önemlisi sizi gördüğünüzü farkedince hemen suçlanıp sessizleşip bir şey olmamış gibi davrandığını ifade ediyorsunuz. Diyelim ki iyi niyetli olsun. İyi niyetle de olsa çocuk dudağından öpülmez. Fakat şahıs bu eyleminden sonra suçlandığına göre zaten kesinlikle kötü niyetli öpüyor. Yani çocuğunuzu gözünüzün önünde taciz ediyor.

Bebeğinizi o sapıktan koruyun!
Annenizin yorumuna gelince, sizin ruh sağlığınızı bilmiyorum. Size herhangi bir ruhsal bozukluk teşhisi konuldu mu ki anneniz gördüğünüz bu olayın gerçek olmadığını ifade ediyor? Anneniz paranoya derken bu olayın kötü niyetli olmadığını ifade etmeye çalıştı sanırım. Fakat çocuğun dudaktan öpülmesi iyi niyetlide olsa da bir taciz çeşididir. Bebeği veya çocuğu dudağından öpmek tacizdir. Yani durumu abartmıyorsunuz. Tam aksine, çocuğunuzu ihmal bile etmişsiniz. Çocuğunuzu bir kişinin iyi niyetle öptüğünü düşünsek bile “Lütfen bebeğimi benden izinsiz alıp başka odalara götürme ve kesinlikle dudağından öpme” diyerek buna izin vermemek gerekir. Bu uyarıdan sonra bir daha o kişinin bulunduğu ortama bebeğinizle gitmeyin.

Bir daha görüşmeyin!
Bu şahıs resmen bebeğinizi taciz ediyor ve siz hâlâ ‘babası sinirli, ona yansıtmayım’ diyorsunuz. Bırakın yansısın. Bebeğinizin taciz edilmesinden endişe etmek yerine kavga çıkmasından endişe ediyorsunuz.  Ben de bir anneyim. Gerçekten bu kadar sakin duruşunuz beni şaşırttı. Bu durumu acilen eşinizle paylaşın ve o sapık kişiyle görüşmeyi bitirin. Ayrıca bebeğinizin yaşadığı tacizle ilgili de mutlaka destek almalısınız. Hikayeli EMDR terapisi travmatik durumlarda çok etkilidir.

Bebek nasıl sevilir?
Sizin yaşadığınız durum toplumda çok yaşanan bir olay. Bunda bebekleri sevmeyi bilmememiz etken. Bebekleri seven birisi sevgisini gözleriyle de severek gösterebilir. Bebekler sıkıştırılarak mıncık mıncık sevilmez. Dokunulsa bile özellikle dudağından öpülmez. Bebeğinizi kim sıkarak seviyor ve çok fazla bunaltarak öpmeye çalışıyorsa uyarın. Bebekler ölçülü sevilir ve kimse onların cinsel bölgelerine dokunamaz ve öpemez. Bebeği bunaltacak şekilde sevemez.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×