Nedir bu gıda intolerans testi? 

SORU:  DİLAY K. 
Fevzi Bey, gıda intolerans testleri hakkında ne düşünüyorsunuz? 

CEVAP: Gıda intolerans testleri; sindirim sisteminizin tam olarak sindiremediği gıdalar, emilime uğradığında yabancı madde olarak değerlendirilip bunlara karşı antikor oluşturur. Bu antikorların kandaki tespitlerine göre hangi yiyeceklere karşı oluştuğu size liste olarak gönderilir. Aslında bu sadece bir tespittir. 

Bu yiyecekleri beslenmenizden çıkarırsanız bir süre rahat edersiniz fakat sindirim sistemi tam olarak düzelmediği için bir süre sonra başka bir yiyeceğin de sindiriminde problem yaşayabilirsiniz. Bu sefer o yiyeceğe karşı antikor oluşur. Bu nedenle 6 ayda bir tekrarı önerilir. Siz yeni yiyecekleri de beslenmenizden çıkartırsanız, bir süre sonra yiyecek hiçbir şey kalmayabilir. Bunun yerine sindirim sistemini güçlendirirsek bu sorunların tamamı ortadan kalkar ve bu tür bir teste de ihtiyaç olmaz. Bu nedenle ben sindirim sistemini güçlendirmek için probiyotik tedavisi uyguluyorum. Doğru ve güçlü bir probiyotik tozla bu şikayetleri tedavi edebilirsiniz. 

SORU: ASLI S.
Yemek yemeden günler geçirebilmeme rağmen çikolatasız tek gün geçiremiyorum. Tatlı tüketmeyince ani baş ağrıları, halsizlik vs. başlıyor. Daha da kötüsü, üzgün olunca teselliyi yemekte arayanlardanım ve maalesef tatlıya yükleniyorum. Üstelik bağırsak tembelliği problemim de var. Lütfen yoluma ışık tutacak bir şeyler önerin. 

CEVAP: Kanda bulunan şeker vücudumuz için hayati önemdedir. Tüm hücreler canlılığını koruyabilmek için şekere ihtiyaç duyarlar. Vücudumuzda en çok şekeri beyin hücreleri kullanır. Normal şartlarda bu ihtiyacımızın tamamını yiyeceklerden almamız vücudumuz için çok daha iyidir. 

Yiyeceklerin içerisinde de gizlenmiş şeker bulunur. Bu yiyecekler sindirilirken şeker açığa çıkıp bize ihtiyacımız olan enerjiyi sağlar. Fakat biz şekeri doğrudan çikolata gibi şekerli bir yiyecekten alırsak sindirim sistemimizin çalışmasına gerek olmadan şeker elde etmiş oluruz. Bu nedenle sindirim sistemimiz görev yapmaya yapmaya tembelleşir. 

Yiyeceklerden şeker elde etme yeteneği körelir. Böylece biz şeker çikolata yemeden yaşayamayan birisi haline geliriz. Yiyecek yemeden yaşamak pek mümkün değildir. Çünkü vücudun sadece şekere ihtiyacı yoktur. Protein, yağ vitamin mineral gibi ihtiyaçları karşılanmayınca hastalıklar başlar. Benim önerim, eski yazılarımı gözden geçirin ve hem sağlıklı hem de kaliteli beslenmeye başlayın. 


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×