“Aslında herkes dâhidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.” 
Albert Einstein 

Benlik, çeşitli deneyimler sonucunda öğrenilen ve sürekli olarak gelişen, kişiyi kendi içinden gözetleyen, yargılayan, değerlendiren ve davranışları üzerinde düzenleyici ve yönetici etkisi olan, süreç içerisinde gelişen bir potansiyeldir.

Gerçek benlik ve ideal benlik 

Bireyin kendi fiziksel, zihinsel ve duygusal özellikleri ve yetenekleri hakkındaki değerlendirmeleri “gerçek benlik” olarak adlandırılmaktadır. Bireyin neyi yapıp yapamayacağına karar verirken, ona yön veren hedef ve idealleri ile ilgili değerlendirmelerine ise “ideal benlik” adı verilmektedir.

Kısaca, gerçek benlik; olduğumuz kişi, ideal benlik ise olmak istediğimiz kişidir. İnsanın gerçek benliği ile ideal benliği arasındaki fark ne kadar az olur ve bu ikisi birbiriyle ne kadar uyumlu olursa kişi o kadar kendisiyle barışık ve huzurlu olur.

Kişi gerçek benliğine ne kadar uygun davranışlarda bulunursa, kendini o ölçüde rahat ve bağımsız hissetmektedir. İdeal benliği ile çelişen deneyimler yaşadığı oranda ise huzursuz ve kaygılı olmaktadır. Kendi değer yargılarıyla uyumlu davranmak, insanın saygınlığını ve güvenirliğini artırmaktadır.

Anne babaya tavsiyeler

Çocuğunuzla kurduğunuz ilişkinin niteliği, onun kendisiyle ve çevresiyle kurduğu ilişkinin temelini oluşturmaktadır.

Çocuğunuzun potansiyellerini ortaya çıkarabilecek özgür ortamlar sağlamalı ve iyi bir gözlemci olmalısınız.

Çocuklarıyla iyi iletişim kuran ebeveynler, onların ilgi ve yetenekleriyle ilgili daha sağlıklı değerlendirmeler yapabileceklerdir.

Kendi hayallerinizi çocuğunuzun üzerinde gerçekleştirmeye çalışmayın. Bu onun kendisi olmasına engel olacaktır.

Unutmayın!

“Ferdiyet (benlik) gelişmeden şahsiyet (kişilik) oluşmaz.” Ziya Gökalp


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×