Çinko ülkemiz topraklarında az olan bir mineraldir. Bu nedenle eğer hayvan yemlerinde ve bitki gübrelerinde yeterince çinko takviyesi yapılmadıysa ülkemizde yetişen bitki ve hayvansal gıdalardan gerektiği kadar çinko alamayız. Bu eksikliği mutlaka takviye etmemiz gereklidir.

Neden önemli?

Çinko büyüme ve gelişme için, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için, sinirsel fonksiyonların sağlıklı çalışması için, üreme fonksiyonlarının devamı için, protein sentezi, hücre yenilenmesi, yaraların iyileşmesi için gereklidir. Pek bilinmeyen bir görevi de tat alma ve koku duyusunun sağlıklı çalışması için çok önemli olmasıdır. Bu görev sağlıklı beslenme için olmazsa olmazlardandır.

Çinko antioksidan olarak da görev yapar. Ayrıca karbonhidrat metabolizmasında ve enzim sistemlerinde de önemli görevleri vardır. Çinko düzeyi normal olan kişiler acıktıklarında doğru besinlere yönlenmelerini sağlayan şey çinkodur. Böylece boşuna atıştırmalıklar yemek yerine besleyici gıdaları ister ve daha sağlıklı besleniriz.

Bizim için önemli olduğu gibi hayvanlar için de önemlidir. Bu nedenle son yıllarda hayvan yemlerine eklenmiş ve besi hayvanlarının daha sağlıklı olmasını, hastalıklara karşı daha dirençli olmalarını sağlamıştır. Çinko bitkiler için de sağlıklı büyümeyi sağlayan bir elementtir. Aslında tüm canlıların metabolizma faaliyetlerinde önemli görev üstlendiğinden tüm eko sistemimiz için gerekli olan bir mineraldir. Doğal olarak her yerde az miktarda bulunabilir fakat en çok volkanik kayalarda bulunmaktadır.

Kan testi yaptırın

Ağız tadınızın bozulmasını istemiyorsanız çinkonuzu eksik bırakmayın. Saydığım belirtilerden bir tanesi dahi varsa mutlaka çinko kan testini yaptırın. Eğer test yaptıramazsanız çinko eksikliğini anlayabileceğimiz basit bir test daha var. 

Eczaneden sadece çinko içeren bir kapsül satın alın. Bu kapsülü açıp içindeki tozu 1 litre suya döküp iyice çalkalayın. Ailedeki herkese bu suyu içirin. Sudaki tat değişikliğini hiç anlamayanlarda çinko çok eksik demektir. 

Sudaki tat değişikliğini çok az hissedenlerde çinko eksikliği az da olsa var demektir. Suda kekremsi bir tat olduğunu bariz hissedenlerde çinko eksikliği yok demektir.

Belirtileri nelerdir?

İştahsızlık
Halsizlik
Aşırı saç dökülmesi
Sık hastalanma
Ciltte mat bir görünüm
Zihinsel uyuşukluk
Nedensiz ishal
Çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği.

Çinko eksikliği nedenleri

 Düzensiz beslenme
 Bağırsak yüzeyinden emilimde bozukluk
 Aşırı alkol tüketimi
 Karaciğer hastalıkları
 Diyabet hastalığı
 Fakat en önemli eksiklik nedeni  beslenme bozukluğudur. Yeterince hayvansal gıda yemeyen kişilerde, çinko düzeyi eksik olan besinlerin aşırı tüketimi ve kilo problemleri de çinko eksikliğine neden olabilir.

Çinko içeren besinlere gelince...

Kırmızı et 
Kanatlı hayvanların etleri
Süt ürünleri
Enginar 
Domates 
Bezelye 
Yumurta

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×